Kaskaskia College Announces December Graduates

Kaskaskia College is proud to announce the following students as December 2011 graduates.


Associate in Arts



Albers
Holly Elizabeth Loepker

Breese
Amanda L. Buss

Carlyle
Brittany Jean Martin

Centralia/Central City
Andrew Mark Burton
Amber Nicole Coker
Stephen Jerome Coleman
Ariel Alyssa Edmonson
Andrea Michelle Gifford
India Pauly Hertel
John A. See
Scott Eugene Smit
h Dustin L. Wangler
DeAndre' Izel Williams

Greenville
Jordyn Nicole Sussenbach

Germantown
Catherine Ann Gebke

Highland
Michael Robert Luther

Irvington
Kaley Rae McTall

Iuka
Clarissa JoMae Duncan

Kell
Matthew D. Owen

Kinmundy
Deborah A. Keen

Mulberry Grove
Ryan Michael Paine

Nashville
Katherine Nicole Krupp

Oakdale
Latoya Marie Jablonski

Odin
Sara Jean Jackson

Patoka
Tyson Martel Murray

Ridgeville, SC
Tiffany Nichole Maxfield

Salem
Jordan Brent Allen
Alexander Tyler Andrews*
Kristina Marie Cape
Taylor Danielle Roman
Christina Turpen Stauffer
Brian David Weems


Smithboro
Tina Marie Koontz Derrell De'zhnn Rogers

Walnut Hill
Christina Marie Pletz
Joanne L. Tate


Vandalia
Shelby Nicole Cearlock
Constance Anastasia Opfer
Taylor Belle Pryor
Danielle Nicole Stone
Ashli Ruth Wasmuth


Associate in Science



Centralia
Brittany Jean Martin

Greenville
Cecily Marie Kampwerth

Okawville
Chad Andrew Fisher


Associate in Engineering Science



Albers
Brenden Wilson Taylor

Aviston
Brad B. Venhaus

Centralia
Andrew Blake Robinson


Associate in General Studies



Centralia
Jessica Lynn VanDyke

Kell
December L. Reed

Lebanon
Megan Sarah Hellrung

Nashville
Melissa Danielle Pille

Oakdale
Latoya Marie Jablonski

Salem
Miranda S. Farthing
Eva Maria Potter
St. Elmo
Brenda K. Starwalt

Trenton
Lisa Marie Ketrow***

Vandalia
Melinda L. Jones


Associate in Applied Science - Accounting



Breese
Melissa Jo Kluemke*

Kinmundy
Lindsey Dawn Linder

Nashville
Monica Ann Piasecki*

Odin
Hugh Lenox Taylor

Vandalia
Jodi Beth Elder**


Associate in Applied Science - Agriculture



DuBois
Raymond Paul Reidelberger

Hoyleton
Stephen M. Eickmeyer

Nashville
Renee Danyal Campbell

New Baden
Jason R. Cronk


Associate in Applied Science - Associate Degree Nursing



Albers
Michelle R. Hall

Aviston
Julie M. Reeves

Beckemeyer
Kirsten Marie Koehler

Ashley
Christina Ritchey*

Breese
Dana Katherine Determan

Carlyle
Emily Rochelle Cange

Centralia
Natasha Ruth-Louise Ainslie
Tabitha LeAnn Barker*

Ashley
Rocio Basurto
Brittany Renee Davis
Victoria M. Graham*

Ashley
Nichole Yardley

Centreville
Linda Taylor

Coulterville
Lacey Dawn Gardner*

Hoyleton
Christie A. Aussieker***
Megan Paige Barnett

Irvington
Katherine Louise Pender

Kell
Trena Joann Gossling-Jeffords*

Keyesport
Kimberly Ann Dornin

Nashville
Melissa Ann Krummrich
Brie Elizabeth Lannert
Mychelle Lourane Lester*

New Baden
Heather Alyne Eherenman**

Okawville
April Deanne Corkwell

Salem
Jeffrey G. Anspach
Tanya M. Herald*
Jamie Marie Miller*
Kathleen A. Smith

Sandoval
Kylie Nicole Balakhani
Courtney Dawn Reams

Shattuc
Kevin Daniel Schaubert

Shobonier
Rachel Nicole Hickerson

Smithboro
Jessica Nicole Hopkins

Steeleville
Danielle Elizabeth Vordtriede*

Trenton
Doug Richard Davis***
Brandy Leigh Miller*

Vandalia
Amanda Jade Habing
Marissa Breanne Lin
Emily J. Strobel

Walnut Hill
Makenzie Lin Miller
Belinda Ranea Telford


Associate in Applied Science - Auto Collision Technology



Altamont
Christopher Michael Wendling

Ashley
Steven Nicholas Fehrman

Johnsonville
Steven S. Slover


Associate in Applied Science - Business



Nashville
Jessica Ellen Schaeffer

Carlyle
Sara Lyn Hilmes*


Associate in Applied Science – Criminal Justice



Bluford
Allen Ray Carr

Carlyle
Benjamin Len Guthrie
Amanda Sue Holle*

Centralia
Trisha Anne Groff*
Kelsey Desire' Sutton

Mulberry Grove
Ryan Michael Paine

Pocahontas
Brandon Joseph Frerker
Robin Metzger Williams

Ramsey


Ashley
Nicole Crabtree***

Sandoval
Christopher D. Bryan


Associate in Applied Science – Computer Aided Drafting



Beckemeyer
Jason Ray Jansen

Irvington
Jeremy Thomas Elliott Pender

Pocahontas
Thomas P. Rieke


Associate in Applied Science - Computer Applications Specialist



Germantown
Lucas James Finan

Associate in Applied Science - Computer Information Technology



Vernon
Frances L. Jenkins***

Associate in Applied Science – Carpentry Occupations



Brownstown
Clint Clay Campbell*

Associate in Applied Science – Culinary Arts



Salem
Benjamin James Beard

Sandoval
Jessica DeeAnn Lammers***


Associate in Applied Science – Early Childhood Education



Centralia
Yvonne Renee' Jolliff**

Vandalia


Ashley
Nicole Blunt*

Brownstown
Amy Elizabeth Pittenger*

Okawville
Whitney Michelle Henson


Associate in Applied Science – Industrial Electricity



Centralia
Jonathan Andrew Beal*

Associate in Applied Science – Industrial Electronics & Instrumentation



Centralia
Jonathan Andrew Beal*

Kinmundy
Delbert L. Mulvaney


Associate in Applied Science – Industrial Technology



Kell
Lora Lee Nelson


Associate in Applied Science - Office Technologies



Centralia
Manisha Shrestha

Salem
Cindy L. Webb***


Associate in Applied Science – Network Administration



Centralia
Kimberly J. McBride-Davies
Kenneth Leland O'Brien***

Salem
Jeremy Blaine Howard***

Vandalia
Jeremy Richard Sporleder


Associate in Applied Science – Respiratory Therapy



Belleville
Dawn Marie Phillips


Associate in Applied Science – Radiologic Technology



DuQuoin
Joshua Michael Leyba***


Certificate- Accounting



Kinmundy
Lindsey Dawn Linder


Certificate– Agriculture



New Baden
Jason R. Cronk

Nashville
Renee Danyal Campbell

DuBois
Raymond Paul Reidelberger


Certificate- Auto Collision Technology



Iuka
Marty D. Dagg

Woodlawn
Michael Blake Irvin


Certificate- Automotive Electrical



Centralia
Christopher Scott Garbett


Certificate- Automotive Tech Basic



Carlyle
Trevor Bradley


Centralia
Christopher Scott Garbett


Certificate– Brake and Suspension



Centralia
Christopher Scott Garbett


Certificate– Engine Performance



Centralia
Christopher Scott Garbett


Certificate– Auto Heat & Air Conditioning



Centralia
Christopher Scott Garbett


Certificate– Supervisory Management



Centralia
Alysha A. Ruepke

Certificate- Computer Aided Drafting



Breese
Amanda Ann Eilers


Certificate- AutoCAD



Breese
Amanda Ann Eilers

Salem
Carroll L. Emrick


Certificate– AutoCAD Mechanical



Pocahontas
Thomas Patrick Rieke


Certificate– AutoCAD - Civil



Iuka
Leslie Marie Warnes


Certificate– AutoCAD - Electrical



Vandalia
Jeffrey Alan Hollowich


Certificate– AutoCAD – Pre-Engineering Mechanical



Carlyle
Adam W. Mentel


Certificate– AutoCAD – Pre-Engineering Civil



Centralia
Garren Robert Hixson


Certificate- Cosmetology



Ashley
Michelle E. Hyslop

Flora
Mindy Lynn McClane

Kinmundy
Leah Gayle Lane

Nashville
Lacy Sallee

Salem
Malissa Louise Piilani

Vandalia
Karissa Jay Gottman


Certificate– Criminal Justice



Carlyle
Benjamin Len Guthrie

Centralia
Trisha Anne Groff
Jason S. Mann
Kelsey Desire' Sutton

Pocahontas
Robin Metzger Williams

Sandoval
Christopher D. Bryan


Certificate– Horticulture



Centralia
Jessica Lynn VanDyke

Salem
Arrilla May Dannielle Krutsinger


Certificate– Industrial Electronics



Kell
Lora Lee Nelson


Certificate– Industrial Electricity



Centralia
Jonathan Andrew Beal
Kevin Richard Thompson


Certificate- Industrial Technology



Iuka
James Dean Soloman


Certificate- Industrial Service Technician



Greenville
Michael Duane Stewart


Certificate- Industrial Electronics & Instrumentation



Centralia
Jonathan Andrew Beal

Kell
Lora Lee Nelson

Kinmundy
Delbert L. Mulvaney


Certificate– Office Technologies



Odin
Estefana Marie Garcia


Certificate– Medical Office Personnel



Centralia
Lori E. Bratton
Nicole Lee Ann Casner

Odin
Terra C. Venters Venedy Penney Jane Moake


Certificate– Legal Office Personnel



Pocahontas
Angie Marie Sharp


Certificate– Network Security Administration



Centralia
Kenneth Leland O'Brien


Certificate- Practical Nursing



Albers
Holly Elizabeth Loepker

Ashley
Holly Nicole Kania

Breese
Erica Lee Douthit-Herbst

Carlyle
Jessica Lynn Hitpas

Ashley
Veronica Murray

Centralia
Dana K. Lincoln Amy Leigh Malone

Dix
Jennifer Dawn Prosise

E. St. Louis
Tameka S. Henderson

Greenville
Melanie Jane Bone
Chelsea Dawn Dickenson
Kacie Amber Hinkle

Kell
y Ann Langford

Mulberry Grove
Randy M. Ambuehl
Raven LaChea Anderson
Debra J. Phillips

Nashville
Jennifer D. Mefford

Patoka
Michelle L. Carbaugh

Pocahontas
Cassandra Rena Hoffstot

Salem
Patricia Lynn Bryant

Walnut Hill
Danielle E. McAbee

Vandalia
Janette Renee Elliott
Stacey A. Summers


Certificate- Prep Cook's



Sandoval
Jessica DeeAnn Lammers
St. Peter
Kevin R. Muma


Certificate– Basic Cooking



Sandoval
Jessica DeeAnn Lammers

St. Peter
Kevin R. Muma


Certificate– Advanced Cooking



Sandoval
Jessica DeeAnn Lammers


Certificate- Truck Driver Training



Dix
Tina R. Sutherland

Nashville
Pamela Sue Ceja-Saldana


Certificate– Welding Technology



Walnut Hill
Christopher D. Johnson

*Cum Laude
** Magna Cum Laude
*** Summa Cum Laude

by Creative Design, 1, 2